מאמרים ולינקים

    ליצירת קשר עם עו"ד חייג עכשיו 

 03-6292000

או מלא את הטופס ושלח לנו

       שם
       טלפון

       email

 ליצירת קשר עם יועץ גירושין חייג עכשיו 

 052-2892401

או מלא את הטופס ושלח לנו

         שם

         טלפון

         מייל

תפקידו המרכזי של המומחה הפיננסי בהליך הגירושין בשיתוף פעולה

תפקידו המרכזי של המומחה הפיננסי בהליך הגירושין בשיתוף פעולה

מאת אורי וולף, כלכלן בכיר בעל תואר שני, מומחה בהערכת שווי חברות ועסקים, מגשר ופעיל בהליכי גירושין בשיתוף פעולה

לאחרונה הסתיים בהצלחה הליך גירושין בשיתוף פעולה (הליך "קולברטיבי") בו השתתפתי. אחרי תקופת התדיינות ארוכה בין עורכי הדין, נקראתי לשמש בהליך כמומחה פיננסי לצורך הערכת שווי החברות שהיו בבעלות בני הזוג. נדרש לא יותר ממספר שעות מועט כדי לסייע לזוג ולעורכי דינם להגיע להסכם סופי. 

 

במסגרת הליך הגירושין בשיתוף פעולה מלווה כל אחד מהצדדים ע"י עורך דין המייצג אותו בכל זכויותיו המשפטיות וביתר ההיבטים המשפטיים המתלווים להליך. ההליך מאפשר גם לכל אחד מהצדדים להיות מלווה במטפל אישי (פסיכולוג או מטפל זוגי), המסייע לו להתגבר על הקשיים הנפשים והאישיים הנלווים להליך לכל אורכו.

 

מסתבר כי קיימים מקרים בהם תהליכי גירושין קולברטיביים (כמו גם תהליכי גירושין בכלל) נתקעים ונעצרים בגלל חוסר ידע, חוסר מיומנות וחוסר הסכמות בתחום הכלכלי-פיננסי, בעיקר במקטע הערכת הנכסים השונים ולאחר מכן בחלוקתם בין הצדדים. אחד היתרונות בעלי תועלת אותם מקנה הליך הגירושין בשיתוף פעולה לשני בני הזוג, הינו הליווי הצמוד של המומחה הפיננסי, המקצועי והניטרלי לחלוטין, המהווה חלק בלתי נפרד מההליך.

 

זוגות המגיעים לתהליך הגירושין הקולברטיבי (ולתהליך הגירושין בכלל) עומדים בפני מצב נפשי קשה בהיבט ההישרדות הפיננסית, בו עליהם להיפרד מנכסים כלכליים שונים בעלי ערך, נכסים אותם ראו במהלך הנישואין כחלק בלתי נפרד מהנכסים שלהם (עסק, דירה, חסכונות, קופות גמל ופנסיה וכד'). הסיטואציה רוויה בפחדים פנימיים, בחששות, בלחצים, ובמידה רבה של אי וודאות של כל אחד מבני הזוג בנפרד בפני המצב הכלכלי/ פיננסי החדש עימו עליו להתמודד.  

 

בקרב כל אחד מהצדדים קיימים חששות וחוסר וודאות לגבי שווים וערכם של הנכסים השונים המצויים בבעלותו לצורך החלוקה עם בן הזוג השני - כדוגמת חברה או עסק אותו מנהל אחד מבני הזוג (ואשר אינטואיטיבית "שייך לו/לה" בלבד הואיל והקים אותו בעשר אצבעותיו), כדוגמת פנסיה ממקום עבודה (גם היא שייכת "לו/לה בלבד" בגין שנות עבודה רבות) וכמו גם קופות גמל וחסכונת אחרים - והאם הם יוערכו נכונה ובאופן המקובל על שני הצדדים בהליך.

 

כאן נכנס לתמונה המומחה הפיננסי הבלתי תלוי המביא איתו מקצועיות בתחום הכלכלי והפיננסי, עם יכולת לייעץ לצדדים ולהוות משענת לסוגיות ולשאלות בתחום. תפקידיו כוללים בראש ובראשונה יעוץ ניטרלי ובלתי תלוי לשני בני הזוג, כמו גם יעוץ לעורכי הדין במכלול ההיבטים הכלכליים והפיננסיים העולים בהליך, לרבות: גיבוש הערכה בלתי תלויה ומקובלת על שני הצדדים לשווים הכלכלי של הנכסים השונים המצויים בבעלותם של בני הזוג, יעוץ כלכלי ניטרלי בכל הקשור לחלוקה הוגנת של הרכוש, וכן יעוץ פיננסי לכל אחד מבני הזוג בכל הקשור להתנהלות כלכלית נכונה לאחר גמר ההליך.

 

מהם המאפיינים והיתרונות העיקריים של המומחה המשתתף בהליך?

מחויבות להליך הקולברטיבי: גם אנו, היועצים הפיננסיים, מהוים חלק מהצוות המשתתף בהליך וחותמים יחד עם עורכי הדין על הסכם ההתקשרות הבסיסי בתהליך וכפופים לכל הכללים המסוכמים.

 

הכשרה מקצועית: בהתאם לתנאי הארגון הבינלאומי של תהליך הגירושין הקולברטיבי (IACP), המומחה הינו בעל הכשרה פורמלית וותק מקצועי בתחומי הכלכלה והפיננסים (כלכלן, רואה חשבון). בנוסף, המומחה עבר הכשרה ספציפית בתחום ההליך הקולברטיבי, בגישור, ואף בגישור בתחום המשפחה.

 

ניטרליות ושקיפות: בדומה להליך הגישור, אחד החששות האפשריים של שני הצדדים הוא בקיומם של קשרים סמויים בין המומחה לבין אחד מהצדדים, העלולים לגרום להעדפה. על המומחה להבהיר ולהצהיר עם תחילת ההליך הכלכלי על אי קיומם של קשרים או הכרויות מוקדמות מעין אלו (לרבות במעגלים חברתיים, בקשרי משפחה רחוקים וכד'). הכרות מוקדמת עם מי מהצדדים אינה בהכרח פוסלת את המומחה, אולם יש עליו חובה להצהיר ולחשוף זאת, ולקבל את הסכמת הצד השני מראש.

 

חיסיון: אחד היתרונות הבולטים של ההליך, בעיקר מההיבטים הכלכליים והפיננסיים, הינו העובדה כי זה הליך החוסה בצל החיסיון. עובדה זו מאפשרת לצדדים למסור את מלוא המידע והפרטים בנושא הרכוש המשותף ללא כל חשש שמא מה שיאמרו או ימסרו בהליך ישמש לרעתם בהליך משפטי עתידי, במקרה וההליך הקולברטיבי לא יסתיים בהסכמה.

.

כיצד אנו פועלים ומהו מהלך היעוץ?

בדומה להליך הגישור, המומחה הפיננסי מציג את עצמו, את הכשרתו ואת נסיונו בתחום הכלכלי פיננסי בכלל ובתחום הקולברטיבי בפרט. המומחה מציג בפני הצדדים את תפקידיו, את התחומים השונים בהם ביכולתו לסייע ואת מבנה ההליך אותו הוא עומד לרכז ואת שיתוף הפעולה שלו עם יתר חברי הצוות. 

 

המומחה מתשאל, מקבל ומרכז נתונים ומידע לגבי פריטי הרכוש השונים המצויים בבעלותם של בני הזוג לרבות: דירת המגורים, נדל"ן נוספים, חברה או עסק אותם מפעילים אחד או שני בני הזוג, חסכונות פיננסיים כדוגמת קופות גמל, קופות פנסיה, קרנות השתלמות, תוכניות חסכון, חסכונות נזילים אחרים ופרטי חשבונות הבנק (כזכור, ההליך הקולברטיבי נעשה בשיתוף פעולה ותחת גילוי נתונים מלא). בשלב זה מתקיימות פגישות משותפות, ולפי הצורך ובהתאמה לכללי ההליך הקולברטיבי- גם פגישות נפרדות.

 

המומחה מבצע הערכת שווי כלכלית למכלול הנכסים למועד אשר נקבע. במהלך גיבוש הערכות השווי יכול המומחה להיעזר לפי הצורך בשמאי מקרקעין, במעריך שווי חברות ועסקים, באקטואר, ביועץ בתחום המיסוי ולעיתים בגמלוג. בסוף שלב זה בהליך מוצגת בפני בני הזוג הערכת שווי ניטרלית לנכסים תוך כדי דיון משותף. המומחה הפיננסי מסייע לשני בני הזוג בשאלות, בהבהרות ובמידע נוסף לפי בקשתם.

 

הממצאים מוצגים בפני עורכי הדין ונערכים דיונים משותפים לגבי חלוקות אפשרויות של הרכוש עד הגעה להסכם. המומחה הפיננסי יועץ בתהליך, מציג רעיונות לבניית הפתרונות ומסייע לפי הצורך לעורכי הדין. במקביל, ולפי בקשת אחד או שני בני הזוג, ניתן סיוע בבניית תקציבי מחיה ותזרימי מזומנים נפרדים לתקופה שלאחר הפרידה.

 

אורי וולף הינו כלכלן בכיר, מומחה בהערכת שווי חברות ועסקים ופעיל בתחום הגירושין בשיתוף פעולה

 

 

 גירושין בשיתוף פעולה

 

  כניסת חברים   שלח לחבר   הדפס   כל הזכויות שמורות לאחד אחד    

Created by goweb Powered by quickyweb