מאמרים ולינקים

    ליצירת קשר עם עו"ד חייג עכשיו 

 03-6292000

או מלא את הטופס ושלח לנו

       שם
       טלפון

       email

 ליצירת קשר עם יועץ גירושין חייג עכשיו 

 052-2892401

או מלא את הטופס ושלח לנו

         שם

         טלפון

         מייל

מדריך גירושין למנהל – מניעת נזקים משניים לעסק ולמוניטין

מדריך גירושין למנהל – מניעת נזקים משניים לעסק ולמוניטין

מאת עו"ד מיכל פיין

 

דפיקה בדלת, למשרדך נכנס איש עם מעטפה גדולה ואומר לך: "שלום אני שליח מטעם עו"ד... יש לי כאן מעטפה אישית בשבילך, תחתום לי שקיבלת ממני את המסמכים, כאן וכאן ..." – כך נפתחת בהרבה מקרים המערכה המשפטית בהליכי גירושין בין בני זוג במדינת ישראל. עם קבלת צו בית משפט המשנים את חייך שלעולם כבר לא יהיו עוד כפי שהיו. בחלק גדול מהמקרים, הצו שנמסר בידך אוסר עליך לאסור כל פעולה או בלשון המשפטית "דיספוזיציה" בעסק שלך. בעיצומה של סערת הרגשות התקשרת מיד לבן/ת הזוג (במקרה הרע) תוך הטחת האשמות קשות כלפיו/ה ו/או לעורך הדין המתמחה בדיני משפחה (במקרה הטוב) שעמו/ה נפגשת בעבר, אך לא חשבת שיש טעם לשכור את שירותיו/ה. מטריד ככל שיהיה, זהו אינו הצו המזיק ביותר מבין שלל הצווים שעלולים להיקרא בדרכך. שכן, יום בהיר אחד עלולה להגיע גם שיחת טלפון מהבנק ויבשרו לך שהתקבל צו עיקול זמני מבית המשפט ולא ניתן  יותר לעשות כל פעולה בחשבון.

 

ושוב, אם חשבת שזה נורא אז איך היית מרגיש לו הגעת לשדה התעופה, לאחר שנפרדת מהילדים והבטחת להם מתנות מעוד נסיעת עבודה לחו"ל, והנה – לא נותנים לך לעלות למטוס משום שהוצא כנגדך צו עיכוב יציאה מהארץ, הלם, בלבול ותדהמה יציפו אותך בשדה התעופה – מבט ימינה ושמאלה, מבלי להבין מהיכן הגיעה הגזרה, תתחיל/י לעשות טלפונים ולהבין שלבטל את הצו היום כבר לא ניתן... והנה פספסת את טיסת ההמשך ולפגישה עם מנכ"ל החברה בחו"ל כבר לא תתקיים במועד, אם בכלל.

 

איך נמנעים מהמצבים הבלתי נעימים הללו? ובכן – כמו בכל דבר, גם בעניין זה, ידע הוא כוח ועל כך, להלן.

 

במקרים רבים התדיינות משפטית בין בני זוג עלולה להקשות ולהכביד על הניהול התקין והרגיל של עסקים וחברות, במיוחד כאשר לאחד מבני הזוג המתגרשים יש עסק פעיל, בין כעצמאי, בין כשותפות עסקית ובין במניות בחברה פעילה. בהקשר זה, חשוב להבחין בין חברה משפחתית (ששני בני הזוג פעילים בה), לבין מצב שבו רק אחד מבני הזוג פועל בעסק/חברה. בשיטת המשפט הישראלית, לפחות לגבי בני זוג שנישאו לאחר 1.1.1974, קיים משטר רכושי של שיתוף דחוי. דהיינו, רכושם של בני הזוג הינו משותף אך כל אחד מבני הזוג רשאי לעשות ברכושו כרצונו עד למועד עריכת איזון המשאבים בין בני הזוג. כמובן ששיטה זו מעוררת קושי במצב של סכסוך והיעדר אמון בין בני הזוג. כפועל יוצא מכך, במריבת המקרים, פונה אחד מבני הזוג לבית המשפט בתביעה לפירוק השיתוף בזכויות שנצברו במהלך הנישואין, תוך מתן הוראות על שמירת הרכוש עד לקבלת הזכויות הללו, באמצעות צווים זמניים שונים ומגוונים (צו עיקול, צו מניעה, צו עיכוב יציאה מן הארץ, מתן ערובה, קביעת פעולות שיהיו טעונות הסכמת שני בני הזוג,  רישום הערה בפנקס המתנהל על פי חוק ועוד).

מכאן, שבין אם ניתן צו זמני ובין שניתן צו לשמירת זכויות הרי שבפני מנהל החברה ו/או העסק ניצב קושי אדיר בניהול החברה. אומנם, הצווים הללו ניתנים רק כאשר מתעורר צורך למנוע מצב שבו אחד מבני הזוג ישנה את מצבו לרעה עקב פעולות של בן הזוג האחר ברכוש המצוי בשליטתו, למשל: ע"י דילול מניות או ע"י ריקון חברה מכל תוכן.

אך, לעיתים, הצווים הללו יאסרו ביצוע כל פעולה ו/או שינוי בזכויות אותו בן הזוג בחברה באופן, שישתק את החברה ולעתים, בנסיבות קיצוניות, עלול אף להינתן צו שיגרום במכוון ובמודע לשיתוק ולהפסקת פעילות עסקית. למשל, בשל חוסר האפשרות לשלם משכורות או בשל החשש של השותפים האחרים בעסק מחשיפת סודות מקצועיים או פשוט בשל צו מניעה שיורה על איסור פתיחת העסק (כגון: סגירת חנות). במקרים יוצאי-דופן ניתן צו למינוי רוא"ח חקירתי, ואף למינוי מנהל נוסף (מעין משקיף) מטעם ביהמ"ש, שהינו בעל זכות הכרעה וחתימה במחלוקות הנוגעות לניהולה החברה, אשר תפקידו לדואג לכך שבסיום ההליך המשפטי עדיין יהיה עסק או תהא חברה פעילים אשר לא רוקנו מכל תוכן. בכל-מקרה, המדובר בהליך יקר מאד שבסיומו יהיה צורך גם להידרש למינוי מומחה מטעם בית המשפט להערכת שווי העסק או החברה כדי להעריך את שווי זכויותיו של בן הזוג ולחלקן. מכאן, שסכסוכים משפטיים בין בני-זוג עלולים לגבות מהמשתתפים בהם מחיר כבד, מכל בחינה שהיא (הרבה מעבר לגבולות מאמר קצר זה). על-כן, הפתרון המומלץ לכל אדם ולמנהלים בפרט, הינו לעודד ישוב הסכסוך בדרכים אלטרנטיביות ולא באמצעות בתי המשפט ובתי הדין.

 

השיטה המתקדמת והחדשנית ביותר בתחום זה הינה COLLABORATIVE DIVORCE ובעברית: גירושין בשיתוף או בשיתוף פעולה. המדובר בתהליך ייחודי, וולונטרי המאפשר להתגרש בכבוד ובהסכמה ומהווה תחליף למאבקים משפטיים הרסניים ומתישים בבית המשפט, תוך שימוש בצוות מומחים רב-תחומי הכולל עורכי דין המתמחים בתחום דיני המשפחה, מטפלים משפחתיים, כלכליים ופסיכולוגים מומחים בילדים, המהווים עבור המשפחה מעטפת מגוננת ותומכת במעבר מהיותם בני משפחה אחת לשני תאים משפחתיים, על כל המשתמע מכך.

 

מנהל חכם שנוקט בגישה של מניעת סיכונים מיותרים מחנך את עמיתיו ועובדיו לפתור את סכסוך הגירושין שלהם בדרך יצירתית שלא תגרום לנזקים לחברה או לעסק שהוא מנהל.

 

עו"ד מיכל פיין פועלת בשיטת הגירושין בשיתוף פעולה.

חברה בקבוצת "אחד-אחד עורכי דין לגירושין ללא בית משפט"

 

 

 

  כניסת חברים   שלח לחבר   הדפס   כל הזכויות שמורות לאחד אחד    

Created by goweb Powered by quickyweb