מאמרים ולינקים

    ליצירת קשר עם עו"ד חייג עכשיו 

 03-6292000

או מלא את הטופס ושלח לנו

       שם
       טלפון

       email

 ליצירת קשר עם יועץ גירושין חייג עכשיו 

 052-2892401

או מלא את הטופס ושלח לנו

         שם

         טלפון

         מייל

משפט בשיתוף פעולה - אופק חדש למקצוע עורך הדין-מאת יובל גיל, עו"ד

 סיפור עתיק מספר על מצביא צבאי דגול המצוי בחוסר שקט פנימי (משבר גיל ה- 50?). הוא יוצא למסע רגלי ארוך בחיפוש אחר איזושהי תשובה שתביא מרגוע לחוסר השקט. בנדודיו הוא שומע על נזיר מפורסם שחי במדבר ובעל תבונה יוצאת דופן. לאחר מסע ארוך ומתיש הוא נפגש לבסוף עם הנזיר ומבקש ממנו את עצתו. הנזיר מהרהר רגע ואומר: "הימנע מרע ועשה טוב". המצביא מתרגז ומאדים: "זה, זה מה שיש לך לומר לי אחרי כל הדרך הזאת שעשיתי? את זה גם ילד בן ארבע יודע!!". הנזיר אינו מתרגש ועונה חזרה: "ילד בן ארבע יודע, אבל גם זקן בן ששים וארבע מתקשה לקיים!" 
למלחמה יש מחיר.

כולנו יודעים את זה ובכל זאת אנו רואים כיצד זוגות בוחרים פעם אחר פעם לצאת אליה. זוגות שהם בני אדם מוכשרים ומצליחים, עם היסטוריה משותפת ולעיתים קרובות גם עם עתיד משותף בגלל הילדים והנכדים. בני אדם המוצאים עצמם לכודים בתוך מלחמה שגובה מחיר נפשי, רגשי וכלכלי מהצדדים עצמם, ואולי אפילו גרוע מכך, מהקרובים האהובים.
אבל, וכאן הסוד הגלוי, עורכי הדין אף הם משלמים מחיר. מחיר של איכות חיים ירודה בסביבת העבודה, של מתח ומועקה רגשית. המקצוע הזה פוגש אנשים בנקודת משבר נוראית בחייהם. ובעצם מעורר שאלה גדולה: "מה התפקיד של עורך הדין במצב הזה?"
אז מה חדש?

משפט בשיתוף פעולה פותח לרווחה את הדלת אותה פתח הגישור לעורכי הדין  ומאפשר לעורכי הדין להציע ללקוחות את היכולת לנהל תיק בשיטה משתפת ולא בשיטה האדברסרית. המשמעות היא מהפכה של ממש. מהצד של הלקוחות יש כאן יתרונות בולטים של קניית סיכון, שמירה על הילדים, חסכון כלכלי ושמירה על יחסים בסוף התהליך. מצד עורכי הדין השיטה מאפשרת להפחית בצורה משמעותית את המתח, המחירים הרגשיים וחוסר הוודאות הנלווים לתיק בשיטה האדברסרית.
 אז למה לא בעצם?

קודם כל קיים הפחד משינוי. הדפוס המוכר עדיף מהלא ידוע. עורכי הדין עושים גם רציונליזציה להתנגדות לשינוי. זה נשמע משהו כזה: מה עושים עם הפחדים והאיומים? מה עושים כאשר הרגשות מבעבעים בנקודת רתיחה כזו שאינה מאפשרת התנהלות רציונאלית. כאשר החשש שהצד השני יקדים מכה ויזכה ליתרון רק בגלל שהוא פעל ראשון? כאשר אנו רואים כיצד האפשרות למו"מ קרובה אך רחוקה מתמיד כמו מאחורי קיר זכוכית. לראות, אך לא לגעת? מה לעשות כאשר אנו עורכי דין של הצדדים ואנו מחויבים על פי האתיקה המקצועית שלנו לראות את הגרוע מכל, להכין את הלקוחות שלנו לגרוע מכל ולפעול לפי הכלל הידוע "במלחמה כמו במלחמה". ואולי יש כאן פחד אחר? אולי יש כאן פחד עמוק יותר של אובדן הרלבנטיות?
איפה השינוי?

השינוי הוא בתפיסה אצל עורכי הדין. כן, אפשר לנהל תיק עם עורך דין אחר מתוך אמון, שיתוף במידע ותמיכה הדדית. אל תדאגו, הלקוחות מוכנים כבר מזמן. כמה אחוזים מתוך הזוגות המתגרשים באמת רוצים לשלם את מחיר המלחמה? כפי ששר ליאונרד כהן: "אני לא סומך על הרגשות שלי, רגשות מופיעים ונעלמים". אצל רוב הזוגות רגש הנקמה והפחד חולף במהרה אבל המחיר שהרגשות הללו גובים מכולם נשאר לזמן רב. רוב הזוגות רוצים מישהו בפינה שלהם אבל אינם רוצים מלחמה.
בעצם מדובר בהחלטה ערכית ללקוחות שלנו ולנו, עורכי הדין.

לאחר שקיימתי שיחות רבות עם עורכי דין בכירים בתחום גיליתי שמדובר בשאלת מצפן בחיי עורכי הדין. בגיל מסוים (כן, לגיל ולניסיון יש משמעות) מתעוררת המודעות הרחבה יותר. בדרך כלל מדובר בעורכי דין מוצלחים שהוכיחו לעצמם ולסביבה שהם יכולים ועתה ניצבים בפני שאלה אסטרטגית של כיוון. לעיתים קרובות מדובר בהורות שעושה את השינוי, ולעיתים גם המפגש המתמשך עם הסבל האנושי. תהיה אשר תהיה הסיבה, מדובר בהחלטה ערכית. במשאלת לב.  .     אני מאמין שלא מעט עורכי דין היו רוצים לנהל תיק באופן מקצועי, תוך שמירת זכויות הלקוח בלי המחירים של המלחמה. אני מאמין שלא מעט עורכי דין היו רוצים לנהל תיק באופן כזה שתהיה בו חמלה. חמלה כלפי הצדדים, הילדים ואפילו (וזו לא מחשבה גסה) כלפי עורכי הדין.

לכן, אני מזמין את עורכי דין ואת הלקוחות ללכת בדרך אחרת, כזו שאינה טומנת בחובה מלחמה, אלא שלום.
דרך זו היא דרך הגירושין בשיתוף פעולה.

  כניסת חברים   שלח לחבר   הדפס   כל הזכויות שמורות לאחד אחד    

Created by goweb Powered by quickyweb