מאמרים ולינקים

    ליצירת קשר עם עו"ד חייג עכשיו 

 03-6292000

או מלא את הטופס ושלח לנו

       שם
       טלפון

       email

 ליצירת קשר עם יועץ גירושין חייג עכשיו 

 052-2892401

או מלא את הטופס ושלח לנו

         שם

         טלפון

         מייל

אלימות במשפחה ושיטת הגירושין ללא בית משפט מאת עו"ד שירלי גלילי אורלובסקי ועו"ד יובל גיל

אלימות במשפחה ושיטת הגירושין ללא בית משפט

מאת עו"ד שירלי גלילי אורלובסקי, עו"ד יובל גיל - מגשר

 

אלימות במשפחה, בעיקר זו המופנת כלפי נשים, היא תופעה חברתית הולכת וגדלה, חוצה גבולות, מעמדות ושפות ויכולה לבוא לידי ביטוי בצורות שונות.

הסוג המוכר לרובנו הינו האלימות הפיזית המותירה על גוף הקורבן חבורות וסימנים כחולים.

חשוב לדעת שלאלימות צורות נוספות הכוללות, תקיפה מינית, התעללות רגשית ופסיכולוגית והיא אסורה על פי החוק, בכל צורותיה.

התחושה הרווחת היא, שאלימות פיזית היא האלימות הקשה, היחידה האסורה עפ"י החוק. אך חשוב לדעת שאלימות מילולית יכולה להיות פוגעת משפילה ובעלת תוצאות הרסניות לא פחות, ואף היא אסורה עפ"י החוק.

גבר הנוהג לאיים על אשתו, להשפיל אותה, לנהוג בה כבשפחה, לתת לה את ההרגשה שבלעדיו אין לה כל ערך, הוא גבר אלים. גם אם הצעקות והאיומים הם רק בחדרי חדרים.

וגם אם בעיני שאר הסביבה הוא הגבר הנעים, הכריזמטי והמוצלח מהדלת ממול.

אחד הסממנים לאלימות הינה שליטה. כיצד ניתן לדעת שאחד מבני הזוג שולט בבן הזוג האחר ?

כאשר אחד מבני הזוג קובע כיצד יתנהל הבית, דורש שעל פיו ישק דבר, מקלל, מאיים, מעליב, משפיל ומטיל אימה על הסובבים אותו, הרי שבאמצעות התנהגות אלימה זאת הוא מאלץ את כל בני הבית לפחד ממנו ולהתנהג בהתאם לרצונותיו. בן הזוג השתלטן נוהג לתת לקורבן הרגשה של "אפס" עד שהקורבן מוצא את עצמו במצב של חוסר אונים ומפחד לבקש עזרה.

בן הזוג האלים נוהג לבטל את רצונותיו, מחשבותיו ושאיפותיו של בן הזוג השני באמצעות השתלטות על חייו ועל נפשו.

אשה אשר חיה זמן ממושך עם גבר אלים אשר נוהג כלפיה באלימות מילולית, מינית או פיזית, עשויה לעתים לאבד את זהותה העצמית, מפסיקה להאמין ביכולותיה, ומתחילה לחשוב שאולי אם היתה מתנהגת אחרת, הכל היה נראה אחרת....בדיוק כפי שהוא אומר לה ומבטיח לה שהיא "מדמיינת" כי הוא מעולם לא אמר לה את הדברים האלה...

 

אלימות במשפחה וגירושין ללא בית משפט – הילכו יחדיו?

גירושין ללא בית משפט (הידועה גם כגירושין בשיתוף פעולה - (Collaborative Divorce , היא דרך עדינה ויעילה לנהל משא ומתן על תנאי פירוק הקשר הזוגי בצל החוק. אין מחלוקת בקרב המומחים בתחום שהיא מתאימה במיוחד לזוגות ברמת קונפליקט נמוכה המקיימים ביניהם תקשורת סבירה, בהתחשב בנסיבות, המעונינים לתכנן ביחד את העתיד המשותף שלהם מבחינה כלכלית וביחס לילדיהם. מאחר ותקופת הגירושין מטבעה טעונה רגשית ומעוררת חששות כבדים לגבי העתיד, מלווה כל צד בעורך דין ויועץ (מטפל) לעניני גירושין המלווים אותו בתקופה הסוערת והמורכבת של המשא ומתן להסדר בין בני הזוג.

היתרון בניהול הליך גירושין באמצעות שיטת הגירושין ללא בית משפט במשפחות הסובלות מאלימות במשפחה למול ניהול הליך משפטי "רגיל" הינו חד משמעי, שכן בהליך המשפטי הרגיל המתנהל בבתי המשפט נוהגים הצדדים להוציא צווי הגנה/מניעה האחד כנגד השני ובאמצעות צווים אלו מורחק הצד האלים מהבית.

לעומת זאת בהליך הגירושין בשיתוף פעולה לכל צד יש יועץ (מטפל) העומד לרשותו במסגרת התהליך וכך ניתן להפחית את רף האלימות ולאפשר ניהול של תהליך פרידה על דרך של הסכמות, ללא הוצאת צווים היוצרים מציאות חדשה אשר עשויה להביא להעלאת רף האלימות.

בשיטת הגירושין בשיתוף פעולה הגורם האלים ימצא מטפל אשר יוכל להכיל את תסכוליו ובדרך זו יביא להורדת רף האלימות.

בשיטה זו גם ניתנת לכל אחד מבני הזוג האפשרות לקבל יעוץ והכוונה טיפולית , בניגוד להליך המשפטי המתנהל בבתי המשפט שבו ניתנות החלטות שיפוטיות ע"י בית המשפט מבלי לעבור הליך של טיפול ומבלי לנסות למצוא  לבעיות פתרון אמיתי.

לפיכך, בשיטת הגירושין ללא בית משפט, יוכל הצד האלים לקבל ליווי באמצעות יועץ-מטפל, להפחית את תסכוליו, ואף עשוי להחליט שהוא בוחר לפתוח בדרך חיים חדשה, ללא אלימות. הן על בסיס היעוץ שקיבל והן על בסיס טיפול צמוד שיוכל לסייע לו לנטוש את שפת האלימות ובדרך זו המשפחה כולה ובמיוחד הקטינים יזכו לקבל הורים שמצליחים לתקשר ביניהם בכבוד, גם במצב בו יחליטו על גירושין.

בשיטת הגירושין ללא בית משפט, הצד החלש יוכל לחוש בטחון הן בשל עו"ד הצמוד שעומד לרשותו והן בשל יועץ-מטפל המלווה אותו בתהליך. תפקיד זה של יועץ-מטפל כלל אינו קיים בהליך המשפטי "הרגיל".

בהיסטוריה הקצרה של השיטה בישראל ישנם סיפורי הצלחה של זוגות עם רקע של אלימות במשפחה אשר בחרו בדרך זו לנהל את הגירושין שלהם והצליחו להגיע להסדר הוגן באופן מכבד ללא גילויי אלימות.

 

מניסיונו של עו"ד אבי אלטלף, מחברי קבוצת גירושין ללא בית משפט: בהליך שהתנהל בשיטת הגירושין בשיתוף פעולה-עם בני זוג שהבעל היה מתפרץ באמירות בוטות נגד אשתו ניתן היה לנסות ולמתן את ההתפרצויות במסגרת מפגש משותף. נוצרה פתיחות של שני הצדדים לדבר על מקרים כאלה ונוצר מצב שבו ניתן היה מצד אחד להסביר לבעל שהתפרצויות כאלה מעמידות אותם במקום שלא מקדם אותם בתהליך,. האווירה במהלך הפגישות, שהתבססה על האמון שנוצר בין הצדדים ובין עורכי הדין המייצגים, איפשר בשלב הבא לדון באותם נושאים מטרידים, ללא התפרצויות וכאשר יש השלמה מצד הבעל לכך שהליך הגירושין, הפרידה והצורך שלו לעבור דירה ולארוז את חפציו, הוא ההליך הנכון. אין ספק שבהליך משפטי יכולת ההתמודדות של הבעל עם הסיטואציות הללו היתה נמוכה יותר באופן משמעותי בהעדר הכוונה וליווי של יועץ- דבר שהיה יכול להעצים את ההתפרצויות ולהגיע גם לידי אלימות פיזית ממשית.

 

 

  כניסת חברים   שלח לחבר   הדפס   כל הזכויות שמורות לאחד אחד    

Created by goweb Powered by quickyweb