מאמרים ולינקים

    ליצירת קשר עם עו"ד חייג עכשיו 

 03-6292000

או מלא את הטופס ושלח לנו

       שם
       טלפון

       email

 ליצירת קשר עם יועץ גירושין חייג עכשיו 

 052-2892401

או מלא את הטופס ושלח לנו

         שם

         טלפון

         מייל

בכפפות האגרוף ולא בסכינים גירושין בשיתוף פעולה (Collaborative Divorce )

גירושין בשיתוף פעולה  (Collaborative Divorce )

עו"ד עידית שחם – מגשרת, עו"ד שלומית גת יכיני – מגשרת
                   
מ ב ו א

בישראל כמות הסכסוכים המשפטיים הינה מהגבוהות בעולם ביחס למספר התושבים. כיום פתרון סכסוך באמצעות שיתוף פעולה והתגייסות למציאת פתרון מוסכם  הינה דרך צדדית ביותר בשיח בין עורכי הדין בארץ. דווקא משום  התרבות הלוחמנית הקיימת בחברה, נכון יהיה לדבר בשפה חדשה שעשויה להביא לתוצאות טובות בייצוג האינטרס של הלקוח.  כמו כן, שימוש בדרכים של הידברות ושיתוף פעולה בתחומי המשפט, עשוי לחלחל  להשפיע בצורה חיובית על תחומים נוספים בחברה.

ייצוג של צד בהליכי גירושין הינו ייצוג משפטי סבוך ועמוס גם מבחינה משפטית וגם מבחינה רגשית. בשל מרכזיותו של הדין הדתי בתהליך הגירושים המצב המשפטי בדיני משפחה  בארץ מורכב במיוחד. מורכבות הייצוג בהליכי גירושים מביאה למצב בו עורכי הדין נאלצים לפעול באופן אסטרטגי וטאקטי שאין לו דבר עם המציאות והצרכים האמיתיים של הצדדים הניצים. בבואם לפעול כעורכי דין המיצגים צד בהליך של שיתוף פעולה עורכי הדין הם אלה שצריכים לעשות שינוי מהותי בתפיסתם כמייצגים .

במאמר זה נסביר את ההליך השיתופי בהליך גירושין בין בני זוג וננסה להבהיר את יתרונותיו על הליכים אחרים במיוחד תוך אבחנתו מהליך של גישור.
אבחון תהליך הגירושין בשיתוף פעולה מתהליך הגישור רלוונטי כי יש חשש שהציבור יראה את שני התהליכים כאלטרנטיבה לגירושין בעימות המציעים דרך דומה. מאחר וקיים שוני דרמטי בין התהליכים חשוב לעמוד עליו.

על גישור וגירושין בשיתוף פעולה – ומה שביניהם

בספרן של  פולין טסלר וד"ר פגי טומפסון בפרק הדן בהבדלים בין הגישור ל-גירושין בשיתוף פעולה -  מפורטים ההבדלים כדלקמן:

בגישור  -  מגשר אחד הפוגש צד או את שני הצדדים ומסייע להגיע להסכם.  במדינות רבות אין דרישות הסמכה או הכשרה ספציפית לכך.
בגירושין בשיתוף פעולה – לכל אחד מהצדדים יש עו"ד מטעמו שמייצגו ושעבר הכשרה מיוחדת לכך המלווה את הצד לכל אורך התהליך ומייעץ לו. עוה"ד מסייע למרשו לבטא את כל צרכיו ואת הנושאים המהותיים לגביו ומסייע לו להגיע לפתרון הרצוי לו בהסכם.

בגישור –צד לסכסוך שמשתתף בהליך גישור  מקבל ייעוץ משפטי מעו"ד חיצוני  שאינו מעורב בתהליך ובמו"מ המתנהל בין הצדדים. אם הגישור לא יצליח להביא להסכם ייצג אותו עור דין את הצד בהמשך בהליך בבית משפט ,דבר העלול ליצור ניגוד אינטרסים אצל עוה"ד בין ייצוג האינטרס של הלקוח ובין רצון עוה"ד להביא את הקונפליקט לפתחו של בית המשפט.
בגירושין בשיתוף פעולה-היועץ המשפטי הוא חלק מהתהליך ונמצא בלב המו"מ עוה"ד מחויב לתהליך עצמו ואינו יכול לייצג בבית משפט. אם צד החליט ללכת לבימ"ש  יאלץ לפנות לעו"ד אחר מאחר ועו"ד שהינו שיתופי אינו מייצג בבית משפט וכל מאמציו יושקעו בסיום התהליך ויצירת הסכם ללא פניה לערכאות משפטיות.

בגישור- בתהליך עצמו אין תהליך של תאום הורי ואיך לבנות תקשורת נכונה לאחר הגירושין.
בגירושין בשיתוף פעולה -  לכל  אחד מהצדדים יכול להיות מאמן מומחה מהתחום הטיפולי (Coach ) שיתן כלים וילווה בבניית המו"מ להסכם.

בגישור – אין מי שיגדיר את צרכי הילדים באופן ספציפי ויגדיר בתוך התהליך את  הצרכים המיוחדים של הילדים המשותפים.
בגירושין בשיתוף פעולה- ישנו מומחה שהוכשר לתהליך  בעל כישורים מקצועיים שמגדיר ספציפית את צרכי הילדים.

בגישור – מומחה פיננסי אינו נמצא בדרך כלל בתהליך ואין זה מתפקיד המגשר לפתח מו"מ בסוגיות פיננסיות.
בגירושין בשיתוף פעולה- יועץ פיננסי מלווה את התהליך ומסייע לבני הזוג לקחת החלטות בעלות משמעות פיננסית שיש להן השלכות של תשלומי מס וכד'.

גירושין בשיתוף פעולה
הליך הגירושין בשיתוף פעולה יתחיל כאשר שני בני הזוג המעוניינים בכך, יפנו כל אחד לעורך דין שהוסמך לגירושין בשיתוף פעולה ושייצג אותו בתהליך.
עורכי הדין יבדקו האם המקרה אכן מתאים לתהליך, ובמידה והתשובה על כך תהיה חיובית תקבע פגישה מרובעת. בפגישה  המרובעת יחתמו הצדדים כולם על הסכם אשר מחייב אותם לנהל מו"מ בתום לב ובלי לפנות לערכאות כל עוד לא הודיע לשאר המשתתפים על סיום ההליך. עורכי הדין יהיו מנועים מלייצג את הצדדים בערכאות גם עם תום ההליך.
לאחר פגישה זו יפגשו בני הזוג עם יועצי הגירושין שיעריכו את מידת הצורך בליווי והדבר תלוי בגילם של הילדים, עצמת הסכסוך, מצבם הנפשי של הצדדים וכו'.
ההליך כולו מתנהל לסירוגין בפגישת נפרדות של צד עם עורך דינו, פגישות מרובעות ופגישות עם יועצי הגירושין.
כחלק מהתהליך יפגשו הצדדים גם עם יועץ כלכלי שהוסמך לגירושין בשיתוף פעולה וייתן את חוות דעתו בנושאי חלוקת הרכוש והשאלות הפיננסיות המתעוררות במהלך הגירושין. במידה ויש ילדים קטנים, יכלול התהליך גם מפגש עם מומחה לילדים שהוסמך לגירושין בשיתוף פעולה שיחווה את דעתו בנושא טובת הילד במקרה.
בסך הכל הצדדים ייהנו מצוות רב תחומי שכל כולו ממוקד במטרה  למקסם את צרכי הצדדים ביחד עם צרכי המשפחה כולה. כל זאת ייעשה תוך שמירה קפדנית על האינטרסים של הילדים בתהליך ובחינה עמוקה של צרכיהם. נוכחות יועץ פיננסי חשובה מאוד לשמירה על נכסי המשפחה ומקסום רווחים כלכליים עובר לחלוקת הרכוש.
בצפון אמריקה הולך התהליך והופך יותר ויותר רווח בפרט לאחר גירושיו המתוקשרים של השחקן רובין וילאמס  שהתראיין על נושא הגירושין בשיתוף פעולה בכל אמצעי התקשורת. בשנה האחרונה החל התהליך להיות פופולארי גם באירופה ואנחנו מקוות כי גם בארץ יהווה תהליך הגירושין בשיתוף פעולה אלטרנטיבה לזוגות רבים ככל האפשר העוברים גירושין.

 

 

יתרונות הליך הגירושין בשיתוף פעולה וייחודו


לעיתים רבות למערכת המשפטית כלים משפטיים מוגבלים לפתרון מצבים מורכבים ותהליך של גירושין בשיתוף פעולה יכול להביא לשימוש בפתרונות יצירתיים ומורכבים. לדוגמא שימוש בהוצאה לפועל לצורך אכיפת התחייבויות הצדדים יכול להעמיס עוד הוצאות על התא המשפחתי.
הסכמות שנבנו בהליך של גירושין בשיתוף פעולה ולקחו בחשבון גם מצב של אי תשלום וקבעו סנקציה מוסכמת וידועה ישיגו  את המטרה של גבית החוב תוך התחשבות במשאבי המשפחה ושמירה עליהם.

יתרון חשוב הוא המענה לצורך בסיסי אצל רבים מבני הזוג בהליך גירושין, שיהיה להם בעל ברית.  הצדדים זקוקים לגורם שייעץ להם, שיראה את טובתם לנגד עינו ושיוביל אותם בבטחה בג'ונגל הקרוי גירושין. בעל ברית כזה לא יכול להיות מגשר שמחויב לניטרליות ולא יכול להיות לרוב עו"ד יריבותי שכן זה פועל לרוב להקצנת העימות ולא להרגעתו. בתהליך הצדדים יכולים למצוא מענה לצורך זה הן אצל עורך הדין והן אצל יועץ הגירושין.

היותם של יועצים מקצועיים חלק מהתהליך עצמו מהווה יתרון עצום גם לצדדים המצויים בתהליך קשה של פירוק התא המשפחתי וגם לעורכי הדין.
הצדדים יכולים להיוועץ ולקבל תמיכה מגורם טיפולי, מוסמך לעניין אשר מבין את מורכבות המצב ויכול לתת את התמיכה הנחוצה כל-כך בעת השבר.
נוכחותם של היועצים בתהליך תורמת רבות גם לעורכי הדין שיכולים לקבל מושג על הסיבות להתנגדויות וקשיים של הצדדים בתהליך ולדעת שקשיים אלו מטופלים.  עורכי דין רבים מוצאים עצמם במהלך ייצוג בגירושין כמעין אוזן קשבת אולם הדבר מקשה מאוד על עורך הדין שמוטל עליו עומס רגשי אשר אין לו את היכולת הטיפולית להתמודד איתו. מנגד עורך הדין לא יכול להתעלם ממצבו הרגשי של הלקוח. מעורבותם של אנשי טיפול פותרת קושי זה.

יתרון גדול למשפחה בהליך גירושין הוא שבהליך של גירושין בשיתוף פעולה ניתן להתחשב בפרמטרים שלא היו מובאים לבימ"ש כרלבנטיים ויכולים להתגבש בתהליך.
לדוגמה צד שנקלע למצב כלכלי קשה ( כאשר יש ציפייה לשיפור במהלך מספר שנים מועט בתכנון כלכלי מחודש) יכול להביא בהליך זה את כל הנתונים שאילו היו מובאים לבימ"ש ככל הנראה לא היו נלקחים בחשבון. כך ייתכן פתרון של תשלום מדורג או קיזוז בין נכסים או חובות שונים שיעשה תוך לקיחת המצב הכלכלי המשתנה בחשבון.

יתרונות נוספים אמנם אינם ייחודיים להליך הגירושין בשיתוף פעולה אולם חשיבותם עצומה. היכולת לנהל הליך מהיר, דיסקרטי, לשלוט על משך ההליך על מועדי הפגישות ומשכן, חשובה מאין כמותה לכל אדם אשר חייו צריכים להמשיך ולהתנהל גם במהלך הגירושין.
חשיבות עצומה קיימת גם לניהול הליך משתף הבנוי על יסודות של דיאלוג ולא של מלחמה ובכך להשאיר משפחה שמתפקדת גם לאחר שהתפרקה ולא עיי חורבות.

 

 

למי מתאים התהליך

כאשר בין בני זוג קיימת אי הסכמה מהותית שברור שתמנע הסכמות מהירות  וכאשר קיים איזה שהוא סוג של אי שוויון בין בני הזוג שימנע מהזוגות לקיים הליך גישור אפקטיבי. כאשר אין כל מניע לניהול מאבק סביר להניח שניתן להגיע להסכמות בדרך של גישור או מו"מ קצר אולם במציאות מעטים הם המקרים הללו.
הליך הגירושין בשיתוף פעולה עונה לצרכיהם של בני זוג המבינים שעמדותיהם מרוחקות במידה כזו שבניית ההסמכות תהייה סבוכה וכרוכה בניהול מאבק אבל רוצים לשלוט על המאבק.
התהליך יאפשר לצד בסכסוך לנהל מאבק עיקש על עמדותיו אולם המאבק כולו מתרחש בתוך זירה מתוחמת וצעדיו הם כאלו שמכוונים להגשים את מטרותיו ולא לפגוע בצד השני.

תפקיד עורך הדין בתהליך גירושין בשיתוף פעולה

בייצוג הליך בשותף פעולה נדרשת מעוה"ד גמישות מחשבתית שתאפשר לו/ה לייצג לקוח מחד ומאידך לפעול בשיתוף פעולה עם הצד כשנגד.
המיקום הזה מורכב שכן הלקוח חייב להרגיש שעוה"ד פועל מטעמו ועבורו בלבד בעוד שראיה כוללת של הסכסוך מחייבת הקשבה של הצד השני והבנה שיש טענות שאינן יושבות בכפיפה אחת עם טענותיו/ה של צד זה. קושי זה מתיישב ע"י ההבנה שטובת המשפחה וטובת הילדים ופתרון מיטבי של כל סכסוך היא תמיד נקודת מפגש בין הצרכים השונים.

בדיאלוג הפנימי של עו"ד שפועל כמגשר לבין עוה"ד המייצג בהליך זה ישנה לא אחת סתירה שמקשה על ניהול ההליך. כשעו"ד פועל כמגשר הוא נמצא בעמדה ניטרלית שבה הוא מנוע מלהביא עמדה המשקפת אינטרסים שלצד אחד. לעומת זאת כמייצג בהליך שיתוף פעולה הוא מעלה את כל הטענות המשפטיות העומדות לצד אותו הוא מייצג שאינן מביאות בחשבון את העמדות והצרכים של הצד השני.
יחד עם זאת נדרשת הקשבה והבנה של עוה"ד גם לטענות שיובאו ע"י עוה"ד של הצד השני.
עוה"ד נדרש בהליך לגלות את "הבטן הרכה" של הלקוח, לפעול בשקיפות מלאה, ולחשוף בידי עוה"ד של הצד השני מתוך אמון מלא בכך שלא יעשה שימוש במידע שהגיע לידיו.

עו"ד שהורגלו במשך שנים לייצג בהליך משפטי אמונים על אסטרטגיה של הסתרה, העברת מידע חלקי, המלצה ללקוח שלא לחשוף את כל המסמכים שברשותו וכד' נדרשים לשינוי מחשבתי עמוק.
קיים חשש כי צדדים שרואים את עוה"ד נוהג בדרך זו עלולים לראות זאת כחולשה, וכחוסר מקצועיות. יחד עם זאת אנחנו מאמינות כי היחסים בין שני עורכי הדין ושיתוף הפעולה ביניהם מהווה מודל לחיקוי לצדדים הניצים.
גם עורכי דין שרגילים לשמש כמגשרים נדרשים לשינוי מחשבתי בבואם לייצג צד בתהליך ולוותר על הניטראליות לה הם הרגילים.

כשהצדדים חשופים להליך בו עוה"ד המייצג אותם שפועל בדרך שקופה ומשתפת מהווה קטליזטור לשינוי מחשבתי בהתנהלות שלהם. יריבות נתפסת כשמירה על אינטרסים ולא כמקור לפגיעה במקום החלש של הצד השני.
דבר זה יכול להיעשות רק לאחר שהלקוח משוכנע שאכן עורך הדין ימקסם עבורו את תוצאות הקונפליקט ממקום של הגינות מלאה וברוח החוק ולא ממקום של חולשה או חוסר מקצועיות.
תפקיד  המטפלים  ( Divorce Coach ( בתהליך גירושין בשיתוף פעולה

אחד מעמודי התווך  העיקריים  בתהליך הוא של  אנשי הטיפול (Mental Health Professionals) והם משתלבים בהליך בעבודת צוות עם הצוות הרב תחומי.

יועץ גירושין  ( Coach )

יועץ הגירושין הינו איש מקצוע מתחום הטיפול אשר תפקידו להכין את הלקוח להשתתף באופן האפקטיבי  ביותר בתהליך.
הוא אינו פועל כמטפל. הוא מלווה ומסייע ללקוח/ה להתמודד  עם הנושאים הרגשיים והפסיכולוגיים  שעלולים לפגוע בתפקודו התקין בתהליך של הגירושין בשיתוף פעולה.
היועץ  יוצר את התקשורת בין  חברי הצוות האחרים וזאת כדי לעזור לפשט את התהליך.  הוא  ה- Case  Manager בתהליך. על פי רוב הוא ילווה צד אחד בהליך, כאשר יועץ אחר מהצוות ילווה את צד השני.
ההרכב הצוות צריך לשאוף ככל שניתן להיות מאוזן מגדרית (גברים ונשים כמייצגים) בתהליך.
כל  יועץ נפגש בתחילת ההליך בפגישה אישית  עם הלקוח/ה שלה/ו,  ולאחר מכן נפגשים  היועצים עם עורכי הדין ועם חברי הצוות האחרים, לצורך עדכון והעברת מידע.  חשיבה משותפת של הצוות נעשית על מנת לגבש הצעות כיצד לסייע למשפחה במשבר במציאת פתרונות  בכל ההיבטים של המשבר.
התקשורת והעברת המידע תכלול מידע על דרך הטובה ביותר להתקרב ולגשת ללקוח/ה, לקבוע סדרי עדיפות ולאתר את הנקודות כואבות הגורמות למשבר בין הצדדים. האמצעים לקידום התהליך יכולים לכלול פגישות אישיות, פגישות מרובעות (2 לקוחות ושני יועצים), פגישה מחומשת (2 לקוחות ו-2 יועצים ומומחה ילדים), שיחות ועידה, התכנסות של כל חברי הצוות (כולל עורכי הדין).

המטרות של יועץ הגירושין:

-  זיהוי הקשיים וקביעת סדר העדיפות .
-  מתן תמיכה רגשית ללקוח דרך תהליכי אבדן, צער, כעס, תסכול.
-  הכלה של סערת הרגשות של הצדדים
-  הבנת הדינאמיקה של מערכת היחסים בין בני הזוג.
-  זיהוי דפוסי תקשורת ותמיכה בתקשורת חיובית.
-  פיתוח ותמיכה של תאום הורי ובניית תכנית הורית אפקטיבית.
-  לקדם את ההליך ולסייע לחברי הצוות האחרים להבין את מצבו הרגשי של  הלקוח.
-  בניית אבני דרך להתקדמות לקראת פתרון.

 

 

 

 

מומחה הילדים  (Child Specialist)

מומחה הילדים הינו איש טפול בהתמחות וניסיון בהתפתחות הילד,  וניסיון בעבודה עם ילדים, הורים ומשפחות, שהם בתקופה משברית.
תפקידו לסייע להורים להבהיר ולזהות את הצרכים והאינטרסים של הילדים ולהשמיע את קולם בתהליך והוא מסייע להורים לקבל החלטות בהתחשב במצבם הרגשי של הילדים. תפקידו חשוב ביותר במקרים שההורים מצויים במצבים רגשיים כאלו שגורמים להם להיות פחות רגישים לצרכי הילדים.
במידת הצורך ייפגש מומחה הילדים עם הילדים עצמם בהתחשב בגילם ומצבם.
 
יש למומחה הילדים 3 תפקידים :

- לאפשר לילדים להשמיע את רגשותיהם ודאגותיהם כתוצאה מהמשבר.
- להדריך לייעץ ולכוון את ההורים בסיוע לילדיהם בתוך התהליך.
- לספק  להורים ולחברי הצוות מידע שיעזור לסייע לבנות תכנית הורית אפקטיבית שתדאג לצרכי הילדים ולשמירה על האינטרסים שלהם.

  לצורך גיבוש תכנית הורית מומחה הילדים יפעל עם ההורים כדלהלן:

- ימסור מידע על תגובת הילדים לגבי הגירושין.
- ידון  בנושאי משמורת הילדים תוך התחשבות בגילם במצבם ההתפתחותי  ובשיקולים מעשיים.
- מסייע להורים לבנות תכנית הורית ריאליסטית ונבונה המתחשבת בצרכי הילדים .
-  מסייע להורים לבנות תכנית עתידית לצרכי הילדים. 


תאור אירוע – תובנות ומסקנות

מדובר בהורים לילדים בני 10 ו-12 אשר חתמו בעבר על הסכם שנוסח על ידם ללא סיוע עורכי דין.
ההסכם לימים עורר מחלוקות רבות אשר בסופו ששל דבר הביאו לצעד חד צדדי של האב להפסיק לשלם את מזונות ילדיו. האב מצידו טען שבמצבו הכלכלי כיום אינו יכול לעמוד בתשלום המזונות והאם מצידה טענה כי קיים הסכם שקבל תוקף פס"ד המחייב אותו לדאוג ולשלם את מזונות ילדיו.
הצדדים הגיעו בתחילת ההליך להליך של גישור בהמלצת הבעל ומשהבינה האישה את מהות הליך הודיעה כי איננה מעוניינת להיכנס לגישור בטענה כי היא עלולה להגיע לויתורים מרחיקי לכת ושהיא איננה מסוגלת לעמוד מול האב במאבק ושהיא זקוקה לסיוע של עו"ד שיעמוד לצידה וישמיע את קולה ולא יהיה ניטרלי. משהוצע לה הליך גירושין בשיתוף פעולה הביעה נכונות לנסות כי הבינה שזו הדרך שתתאים לה ביותר.

הצדדים נכנסו להליך של גירושין בשיתוף פעולה וחתמו על הסכם להימנעות מפניה לערכאות משפטיות כל עוד מתנהל ההליך. גם עורכות הדין חתמו על ההסכם והתחייבותן הייתה שגם אם ההליך בשיתוף פעולה לא יצלח הן לא יפנו עם הצדדים לבית המשפט.

נקודת הקושי העובדתית בין בני הזוג היו העובדה כי בעבר היה האב בעל אמצעים רבים ובמשך השנים ובשל המשבר הכלכלי הפך לבעל חובות גדולים. יחד עם זאת עדיין היה מקבל משכורת גבוהה, שרובה היה צריך להיות מופנה להחזרת חובות.
האם, מקבלת משכורת גבוהה אף היא, עמדה על זכות הילדים לקבל מזונות ראויים מידי חודש. בנוסף היו לאם קשיים בשל חלוקת הנכסים עובר לגירושין שהייתה לא שוויונית על פי תפיסתה.

נקודת ההתחלה של התהליך הייתה לחזור למועד הגירושין ולחלוקת הנכסים שהייתה. דרך זו הייתה חשובה לא בגלל שהייתה לה משמעות כל שהיא לגבי ההווה אבל זו הייתה נקודה פתוחה וכואבת אצל האם וכל הסכם היה חייב לעבור בה.
לאחר שהוגדר בדיוק חוסר השוויון בחלוקת הנכסים, שהיה קטן ממה שהאם חשבה שהוא, והצדדים פרקו את המטען שסחבו אפשר היה להמשיך בתהליך.

היה חשוב לאם להבין ממה נובע הקושי של האב ובמהלך התהליך היא נוכחה שגם אם בעבר אכן הייתה חלוקה לא שוויונית כיום המצב הוא שלאישה דירה ללא משכנתא והיא מתנהלת ללא חובות בעוד שלאב משכנתא גדולה לשלם וחובות רבים.

נבחנו האפשרויות השונות במסגרתם יוכל האב גם לשלם את מזונות ילדיו וגם לשמור על רמת חיים סבירה ולהחזיר את החובות ונמצאו פתרונות יצירתיים שהיו מקובלים על שני הצדדים.

בסופו של תהליך אצל האב התגבשה חובה ואחריות למזונות ילדיו והאם הסכימה לחלוקה על פני שנים של תשלומי המזונות.


לפרטים נוספים ניתן לפנות ל:

עו"ד עידית שחם  :  idithadv@zahav.net.il      http://www.schaham.co.il/

עו"ד שלומית גת יכיני:

  כניסת חברים   שלח לחבר   הדפס   כל הזכויות שמורות לאחד אחד    

Created by goweb Powered by quickyweb